Dlaczego warto skorzystać z usług telemarketingowych?

Czym jest telemarketing i dlaczego nadal jest ważny w cyfrowym świecie

Firmy wykorzystują telemarketing jako sposób na generowanie leadów, czyli potencjalnych klientów, dokonywanie sprzedaży i wykonywanie innych działań marketingowych w celu łączenia się i interakcji z klientami za pośrednictwem połączeń telefonicznych.

Wraz z inwazją marketingu cyfrowego tradycyjne taktyki marketingowe, takie jak telemarketing, zostały zastąpione przez media społecznościowe i marketing treści.

Co to jest telemarketing?

Telemarketing przychodzący polega na przyjmowaniu zapytań lub zamawianiu połączeń generowanych za pośrednictwem reklamy, poczty bezpośredniej lub dowolnego innego kanału marketingowego. Z drugiej strony, telemarketing wychodzący bezpośrednio kieruje klienta do sprzedaży produktów lub usług – cold call.

Generowanie leadów

Telemarketing może odegrać ogromną rolę w tworzeniu leadów i nowej bazy klientów. Dzięki tej taktyce organizacja może dotrzeć do potencjalnych klientów i stworzyć listy nowych potencjalnych klientów.

Telemarketerzy przekazują te zaktualizowane listy do zespołów sprzedaży, które mogą dotrzeć do tych klientów w celu wygenerowania sprzedaży. Określają również charakter i wymagania potencjalnego klienta i przekazują te informacje siłom sprzedaży.

Telemarketing nadal utrzymuje swoją pozycję i sprawdzone wyniki jako skuteczna metoda generowania leadów sprzedażowych, napędzania nowej sprzedaży i generowania zysków dla każdej firmy. Dlaczego więc firmy nadal korzystają z telemarketingu?

Poszerza twoją bazę klientów

Generowanie leadów sprzedażowych i rozmowy wychodzące pomagają tworzyć nowe możliwości sprzedaży dla firm. Kampanie telemarketingowe tworzą również osobistą komunikację między klientem a firmą, co buduje zaufanie, czyniąc firmy bardziej osobistymi i autentycznymi oraz osiągając lepsze wyniki w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej.

Przeczytaj też: Jak zbudować zaufanie klientów

Świadomość marki

Jednak w ostatnich latach nastąpiła zmiana, że ​​kampanie telemarketingowe zasadniczo nie muszą być zorientowane na sprzedaż, ponieważ są coraz częściej wykorzystywane do budowania świadomości, budowania zaufania, nawiązywania lub utrzymywania kontaktów, a tym samym budowania marek, podczas gdy sprzedaż staje się późniejszy wynik. Gdy klient jest nasycony napływem biuletynów marketingowych, e-maili, które po prostu go przytłaczają i odstraszają, telefon z jasnym celem, skrypt, który jest jedynie wskazówką i sensownymi rozmowami, może przynieść fantastyczne rezultaty. Wykorzystywane do promowania nowego produktu, rozszerzenia linii produktów lub o nowej funkcji lub atrybucie, który zostanie wprowadzony do portfela produktów lub usług, cold call zawsze będzie dobrą metodą na rozwój biznesu.

Natychmiastowe wyniki

Telemarketing to jedna z metod marketingowych generująca natychmiastowe rezultaty. Zapewnia natychmiastową informację zwrotną od potencjalnych klientów, która pomaga analizować trendy rynkowe, pragnienia i zachowania klientów oraz dostosowywać, restrukturyzować, przepakowywać oferty i wypowiedzi, aby być na miejscu w swoim podejściu. Przekłada się to na dużą przewagę konkurencyjną, która wyróżni Cię na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>