E-mail marketing rozwija się niezwykle dynamicznie. Z każdym rokiem powstaje coraz więcej poradników, raportów i analiz, które opisują na czym należy skoncentrować działania e-mail marketingowe, aby uzyskiwać jak najlepsze wyniki. Jakich wskazówek najczęściej udzielają specjaliści? Na czym firmy wykorzystujące kampanie mailingowe powinny skoncentrować swoją uwagę w 2015 roku? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule.
E-mail marketing – potrzebujesz zaplanowanej strategii
Jedną z podstawowych kwestii, bez której stworzenie efektywnej kampanii mailingowej jest właściwie niemożliwe, jest szczegółowo zaplanowana strategia marketingowa. Aby taką strategie stworzyć, w pierwszej kolejności należy jak najdokładniej opisać grupę docelową do której planujemy dotrzeć. Kolejny krok to odkrycie jakie potrzeby i oczekiwania ma dana grupa targetowa, a następnie znalezienie sposobów na zaspokojenie tych oczekiwań. Strategia mailingowa to również dokładne określenie częstotliwości wysyłek, wyboru pory dnia na wysyłkę oraz przeprowadzanie testowych wysyłek, a następnie ich analizowanie. Aby pamiętać o tych wszystkich istotnych elementach kampanii mailingowej, konieczne jest ich wcześniejsze zaplanowanie.
Współczesny e-mail marketing jest również nierozerwalnie powiązany z automatycznymi systemami mailingowymi. W chwili obecnej są one już w tak atrakcyjnych i dostosowanych do każdego budżetu cenach, że mogą sobie na nie pozwolić nawet małe, jednoosobowe firmy. Automatyczne systemy mailingowe umożliwiają dostęp do szeregu bardzo istotnych funkcji, które są w stanie zdecydowanie zwiększyć takie wskaźniki jak Open Rate czy CTR. Chodzi tutaj przede wszystkim o planowanie czasu wysyłki, proste tworzenie ciekawych projektów mailingowych, segmentowanie bazy oraz dostęp do szczegółowych raportów z każdej wysyłki. Bez tych wszystkich funkcji nie ma możliwości na wykorzystanie najważniejszych zalet e-mail marketingu.
Stawiaj na jakość, a nie ilość leadów
W najnowszych raportach i poradnikach specjaliści podkreślają również, że coraz mniejszego znaczenia nabiera ilość rekordów, gdyż coraz bardziej istotna jest ich jakość. Z jakiego powodu doszło do takiej sytuacji? Współczesny konsument jest obecnie już o wiele bardziej świadomy, gdyż od wielu lat otrzymuje codziennie dziesiątki e-maili na swoją skrzynkę pocztową. Z tego powodu stał się o wiele bardziej wymagający, a przez to coraz trudniej jest go zainteresować. Jeżeli więc zależy nam tylko i wyłącznie na dotarciu do jak największej grupy odbiorców, to nie możemy liczyć na wysokie wskaźniki. Zdecydowanie bardziej opłaca się skoncentrować swoje działania na mniejszej ilości leadów, ale dbać o ich regularne pielęgnowanie i budowanie coraz bliższej relacji. Lead nurturing, czyli tzw. pielęgnowanie leadów, to w obecnych czasach obowiązek każdego e-mail marketera.
Jak już zostało wspomniane przy opisywaniu systemów mailingowych, jedną z ich najważniejszych funkcji jest możliwość segmentowania bazy. Marketingowiec, który trzyma wszystkie rekordy na jednej liście, nie ma żadnych możliwości na indywidualne podejście do subskrybentów i musi wszystkim wysyłać dokładnie to samo. Jeżeli jednak dokonamy segmentacji chociażby ze względu na płeć, to już daje nam to ogromne możliwości, gdyż możemy dostosować styl komunikacji i produkt do danej grupy. Segmentować bazę można również ze względu na wiek, zawód, zainteresowania, a nawet miejsce zamieszkania.
E-mail marketing – segmentacj bazy i analizowanie wyników
Segmentacja umożliwia nam dostarczanie takiej treści, która będzie dostosowana do odbiorcy i dzięki temu mamy większą szansę na to, że go zainteresuje. Jest to niezwykle istotne, gdyż wartościowa treść to kolejny element, który jak podkreślają specjaliści, ma we współczesnym e-mail marketingu decydujące znaczenie. E-mail marketer nigdy nie powinien wychodzić z założenia, że lepiej wysłać subskrybentom cokolwiek niż pozostawić ich bez żadnej wiadomości. Każdy wysyłany mailing musi być precyzyjnie przygotowany, tak abyśmy mieli pewność, że dostarczamy odbiorcą treść najwyższej jakości, która na pewno będzie przydatna dla większości z nich. Wysyłanie czegokolwiek może przynieść jedynie taki skutek, że bezpowrotnie utracimy zaufanie części subskrybentów.
Ostatnia istotna kwestia, bez której również efektywny e-mail marketing nie jest możliwy, to regularne analizowanie wyników każdej kampanii. Analizie nie powinny podlegać tylko oficjalne mailingi, ale również wiadomości wysyłane w celach testowych. Przeprowadzanie tzw. testów A/B, to najlepszy sposób na odkrycie który z zaprojektowanych mailingów będzie przy oficjalnej wysyłce najbardziej skuteczny. E-mail marketer musi zatem regularnie analizować wszystkie raporty, a następnie wyciągać z tych analiz wnioski i wprowadzać optymalizacje. Z tego właśnie powodu istotne jest, aby osoby pracujące na stanowiskach e-mail marketerów, posiadały umiejętność analitycznego myślenia oraz duży dostęp do własnej kreatywności.
Profesjonalny e-mail marketingowiec nie może sobie pozwolić na pomijanie chociaż jednego z opisanych powyżej elementów. Pamiętanie o każdym z nich jest konieczne, jeżeli firmie zależy na uzyskiwaniu jak najwyższych wskaźników i zwiększeniu sprzedaży. Warto regularnie poświęcać czas na lekturę branżowych artykułów i raportów na temat e-mail marketingu, aby mieć pewność, że wykorzystuje się te strategie, które są obecnie najbardziej skuteczne.
Autor: Jakub Mikołajczak