Aby przygotować efektywny projekt mailingowy, skierowany do ściśle określonej grupy docelowej i wyróżniający się na tle konkurencji, trzeba posłużyć się jak największą ilością kreatywności. Właśnie w nauce kreatywnego myślenia może nam pomóc psychologia kreatywności, która wskazuje co i jak myśleć, aby poszerzyć pole widzenia i działania. Na czym skoncentrować pracę, aby wpaść na kreatywne pomysły, tłumaczymy w kolejnym artykule.
1. Zaangażowanie
Przede wszystkim zastanów się co możesz zrobić, aby jak najbardziej zaangażować klienta w szereg różnych działań, związanych bezpośrednio z Twoją marką. Im więcej bowiem działań podejmie klient, tym na dłużej nazwa Twojej marki zostanie w jego pamięci. Jakim sposobem można bardziej zaangażować klientów? Na przykład poprzez organizowanie konkursów, rozsyłanie ankiet z prośbą o opinie czy proszenie o komentarze odnośnie nowej treści, która pojawiła się na firmowej stronie. Jeżeli na początku uda się zaangażować chociaż kilku klientów do konkretnego działania, to reszta zaangażuje się poprzez efekt wirusowy – zobaczą, że inni wzięli udział w konkursie czy napisali komentarz, więc oni też się na to zdecydują.
2. Wysiłek
Jednocześnie musisz też się jednak zastanowić, czy zaangażowanie którego wymagasz od klienta, nie będzie go kosztować zbyt wiele wysiłku. Internauci to zazwyczaj osoby, które nie mają zbyt wiele czasu i jeżeli co jest zbyt czasochłonne, to bardzo szybko rezygnują i przenoszą się na inną witrynę. Zastanów się więc co możesz zrobić, aby podjęcie działania było dla klienta jak najłatwiejsze i aby przebiegło jak najsprawniej.
3. Wytrwałość
Potrzebujesz być wytrwałym szczególnie przy takich działaniach jak targetowanie klientów i segmentowanie bazy. Bez tego bowiem bardzo trudno będzie Ci wpadać na kreatywne rozwiązania, gdyż przez słabą znajomość własnych klientów, będziesz miał ograniczone pole widzenia. Jeżeli chcesz kreatywnie zaskakiwać swoich subskrybentów musisz jak najwięcej dowiedzieć się o nich i o ich konkretnych działaniach.
4. Wzajemność
Zawsze dziękuj każdemu klientowi za dokonane u Ciebie zakupy. Postaraj się to zrobić jednak w bardziej oryginalny sposób niż krótki mail o treści „dziękujemy za dokonane zakupy”. Zamiast tak banalnej wiadomości o wiele lepiej użyć zabawnej grafiki czy ciekawego video. Zrób po prostu coś, co sprawi, że klient na długo zapamięta iż zrobił zakupy właśnie u Ciebie.
5. Strach
Oprócz samych pozytywnych emocji, w klientach dobrze jest również wzbudzić czasami strach. W jakich sytuacjach? Najlepiej wtedy, gdy chcemy im przypomnieć o ostatnich sztukach najlepszego produktu albo o kończącej się wyprzedaży. Jeżeli klient zobaczy temat mailingu o treści „Został ostatni dzień… Sprawdź co może Cię ominąć!”, to jest duża szansa że zmotywuje go to do otwarcia wiadomości i zapoznania się z całym mailingiem.
6. Docenienie
Dziękuj klientom nie tylko za dokonane zakupy, ale również za wszelkiego rodzaju opinie, komentarze, prośby czy wskazówki. Niech klienci czują, że również mają realny wpływ na tworzenie Twojej marki, a ich pomysły są dla Ciebie bardzo ważne. Dzięki temu po pierwsze zyskasz większe zaufanie klientów i zbudujesz z nimi lepszą relację, a po drugie, mogą Ci podsunąć wiele kreatywnych pomysłów, na które sam byś nigdy nie wpadł (bo patrzysz na swój biznes z całkowicie innej perspektywy).
Każdy z powyższych punktów można zrealizować na wiele różnych sposobów. Celowo nie podaliśmy przykładowych rozwiązań, aby każdy mógł wpaść na tak oryginalny pomysł, który nie został jeszcze nigdy i przez nikogo zastosowany. Najważniejsze to zapamiętać, że im bardziej się wyróżnimy i pozytywnie zaskoczymy klienta, tym na dłużej nasza marka zagości w jego pamięci.