3 zasady skutecznej komunikacji w e-mail marketingu

lapek
Ile wiadomości dziennie otrzymuje przeciętny internauta? Wg MarketingSherpa jest to około 35 e-maili, a w przypadku użytkowników biznesowych nawet trzy razy więcej, czyli ponad 100. Oczywiście liczby te cały czas rosną. Ten współczesny zalew informacyjny powoduje, że coraz trudniej jest skłonić internautę do otwarcia wiadomości. Aby zwiększyć na to nasze szanse, warto zadbać o trzy ważne aspekty efektywnej komunikacji w e-mail marketingu.

1. Odpowiednia pora

Wiadomość powinna być dostarczona do internauty wtedy, gdy jest najbardziej podatny i gotowy do jej odbioru. Codzienne przeglądanie poczty elektronicznej deklaruje ponad 65% internautów w naszym kraju, zatem wybór właściwej pory na wysłanie wiadomości, jest jedną z podstawowych czynności, znacząco wpływającą na efektywność naszej kampanii.

Należy pamiętać, że użytkownicy z segmentu B2B korzystają zazwyczaj z poczty o całkowicie innym czasie, niż tzw. domowi użytkownicy z B2C, spędzający najwięcej czasu przed komputerem po godzinie 18 oraz w weekendy. Internauci korzystający z poczty w miejscu pracy, najbardziej aktywni są  od wtorku do czwartku. Jest tak dlatego, że poniedziałek to zazwyczaj czas wejścia w tryb codziennych obowiązków, zebrań i spotkań, co odciąga pracowników od komputera. Piątek natomiast jest dniem, podczas którego dużo osób myśli się już o wolnym czasie i nadchodzącym weekendzie.

Godziny, w których zazwyczaj jesteśmy w dobrej kondycji do zapamiętywania oraz mamy zwiększoną zdolność koncentracji, dzielą się na 2 grupy i przypadają na przedział 9-13 oraz 15-18. Ten podział wynika z naturalnego rytmu dobowego funkcjonowania każdego człowieka.
2. Właściwy nadawca i tytuł

Zdecydowanie chętniej odbieramy wiadomości od nadawców których znamy albo chociaż kojarzymy. Dlatego w polu „Od” warto umieścić markę lub firmę. Ze względu na to, że część odbiorców widzi adresata w zawężonej kolumnie i marka może być nieczytelna, warto zaznaczyć ją również w  tytule naszej wiadomości. Różnice we wskaźnikach otwarcia przy umieszczeniu marki w tytule mogą sięgać nawet 60%, więc istotne jest aby o tym pamiętać.

3. Skuteczna kreacja

Tak jak w sektorze B2C zwiększenie proporcji na korzyść większej ilości grafiki daje pozytywne skutki, tak w B2B jest odwrotnie. Dla klientów biznesowych skuteczność mailingu rośnie wraz z przewagą tekstu nad grafiką. Proces podejmowania decyzji zakupowej jest w tym przypadku bardziej złożony, gdyż odbiorcę często interesują dokładne specyfikacje techniczne oraz pragnie poznać wszystkie za i przeciw. Najwyższe rezultaty klikalności na rynku B2B odnoszą mailingi, które wyglądem są podobne do newsletterów – z podziałem na kolumny, nagłówkami oraz wypunktowaniami, które zachęcają do odwiedzenia strony WWW. Odpowiednie rozmieszczenie linków na górze oraz na dole wiadomości, może zwiększyć ilość tych odwiedzin nawet o 40%.

Wprowadzenie tych trzech zasad do naszych działań e-mail marketingowych daje natychmiastowe efekty. Każda, opisana powyżej kwestia, w bardzo dużym stopniu zwiększa prawdopodobieństwo, że nasza wiadomość zostanie otwarta i przeczytana. Pamiętajmy, że skuteczność komunikacji w e-mail marketingu nie zależy od nagłego wprowadzenia dużej zmiany, ale od precyzyjnego i regularnego dbania o najmniejsze szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *