Przygotowanie kampanii marketingowych to zazwyczaj długi i skomplikowany proces. Mimo iż pracuje nad nim wiele osób, to i tak często może się zdarzyć, że pewne istotne kwestie zostaną pominięte i potencjał przygotowanej kampanii nie zostanie w pełni wykorzystany. Dlatego właśnie przed uruchomieniem już zaprojektowanej kampanii sms, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które utwierdzą nas w przekonaniu, że wszystko zostało właściwie przygotowane. Jakie to pytania? Podajemy je w kolejnym artykule.
1. Czym moja oferta wyróżnia się na tle konkurencji?
Konieczne jest szczegółowe zastanowienie się, co konkretnie wyróżnia naszą ofertę, którą przedstawimy w kampanii, na tle konkurencyjnych firm. Jeżeli nie ma w niej nic szczególnego, co miałoby przyciągnąć klientów akurat do nas, to nie ma sensu inwestować w nią zarówno naszego czasu jak i też nakładów finansowych. Należy więc wypisać co oryginalnego znajduje się w naszej ofercie, a następnie przeanalizować czy ta oryginalność została odpowiednio przedstawiona w przygotowanej kampanii i czy potencji klienci będą mogli ją łatwo zauważyć.
2. Jak moi klienci zareagują na taką ofertę?
Każda kampania marketingowa, w tym również wykorzystująca sms marketing, jest zawsze przygotowywana pod konkretną grupę targetową. Aby jak najlepiej do niej trafić, używa się odpowiedniego języka i zwrotów, które są komunikacyjnie dopasowano do klienta docelowego. Przed wysłanie kampanii sms warto zatem się zastanowić, czy przygotowany przez nas komunikat również jest dopasowany do klientów, do których chcemy dotrzeć. Warto zastanowić się w jaki sposób może zareagować na naszą wiadomość potencjalny klient i jeżeli zajdzie taka potrzeba, zmienić zwroty lub pojedyncze słowa w treści smsa.
3. Jak długo powinna trwać kampania marketingowa sms?
Zanim w ogóle kampania ruszy należy zastanowić się, ile dokładnie czasu powinna trwać. Czas ten trzeba dopasować zarówno pod kątem przygotowanej oferty promocyjnej jak i też możliwości finansowych, którymi dysponujemy. Warto też przeanalizować różne możliwe scenariusze i zaplanować plan działania na każdy z nich. Zawsze warto być przygotowanym nawet na najgorszy możliwy scenariusz i mieć konkretną strategie działania, na wypadek gdyby stał się rzeczywistością. Zyskamy dzięki temu nie tylko dodatkowe oszczędności, ale też wewnętrzny spokój.
4. Jak zmotywuje klientów do podjęcia działania?
Kolejna istotna kwestia to zastanowienie się w jaki sposób ma nastąpić zmotywowanie klientów do podjęcia konkretnego działania. Co ma sprawić, że klient będzie chciał podjąć działanie? Gdzie dokładnie chcemy wysłać klientów, którzy otrzymają wiadomość sms? Czy tam gdzie ich wyślemy w łatwy sposób znajdą to, co ich zainteresuje? Jak można pomóc klientom w znalezieniu tego, co może ich najbardziej zainteresować? Szukając odpowiedzi na te pytania uda nam się jeszcze bardziej wejść w rolę klienta i dzięki temu ulepszyć przygotowany komunikat.
5. Jaki cel planuje osiągnąć?
Każde działanie zyskuje na efektywności, jeżeli wiemy do jakiego konkretnie celu dążymy. Warto zatem przed wystartowaniem kampanii ustalić taki konkretny cel, gdyż zmotywuje nas to do udoskonalania kampanii w trakcie jej trwania. Trzeba jednak pamiętać, aby ustalony cel był zgodny z zasadami SMART, czyli aby był: konkretny, określony ilościowo, ambitny, realny oraz określony w czasie. Dobrze też zapisać go sobie w formie jednozdaniowej deklaracji.
Przede wszystkim warto zapamiętać, aby na każde z tych pytań udzielić jak najbardziej szczegółowej odpowiedzi, co będzie wymagało oczywiście poświęcenia większej ilości czasu. Warto go jednak poświęcić, bowiem tylko wtedy udzielone odpowiedzi przyniosą efekty i pomogą udoskonalić szczegóły przygotowanej oferty. Zawsze lepiej przeanalizować wszystko o jeden raz więcej, niż później żałować w trakcie kampanii, że popełniło się poważny błąd i straciło wielu potencjalnych klientów.
Autor: Jakub Mikołajczak